Ar dirbtinis intelektas gali būti pripažintas išradėju?

Triniti

Liepos pabaigoje patentų pasaulį sudrebino dvi naujienos – Pietų Afrikos Respublikoje ir Australijoje buvo išduoti patentai, kurių autorystė oficialiai priskiriama dirbtiniam intelektui (AI), vardu DABUS. Ir tai įvyko po to, kai Europos patentų žinyba dar 2019 metais nurodė, kad AI negali būti išradimo autoriumi, nes tam reikalingas teisinis subjektiškumas.

Pietų Afrikos sprendimas nėra revoliucinis – šios valstybės patentų žinyba nagrinėja tik formaliuosius dokumentų reikalavimus, todėl teoriškai toks patentas, kuriame kaip autorius nurodytas AI, galėtų būti išduotas ir Lietuvoje. Tuo tarpu Australijoje šį klausimą nagrinėjo jau teismas ir jis pasakė, kad Australijos teisės aktai išradimo autoriaus neapibrėžia tik kaip žmogaus, o galimybė išduoti patentą išradimui, kurį sukūrė AI, atitinka dabartinę technologijų realybę ir skatina inovacijas. 

Tuo tarpu JK ir JAV institucijos padarė kitokią išvadą – išradimas šiose valstybėse patentuotas nebuvo. 

Tai reiškia, kad bendrovė, kuri savo išradimams kurti naudoja AI, turės tokią pat galimybę patentuoti išradimą, kaip ir bendrovė, kurioje veikia tik žmogaus protas. Tai didelis inovacijų žingsnis į priekį, bet ar nebus taip, kad AI, kurio mokymosi gebėjimai beribiai ir kuriam nereikia pietų ar savaitgalių, įgis pagreitį ir pastums tikruosius išradėjus į šoną? Kitas svarbus momentas – kaip reikės ateityje vertinti išradimo lygį?

Akivaizdu, kad AI gebėjimai viršys atitinkamos srities specialisto žinias, todėl vertinimas gali nebeatitikti savo pirminės patentų teisėje numatytos paskirties.

Ši situacija yra ypač svarbi farmacijos pramonėje, kur AI vis dažniau naudojamas siekiant veiksmingo, pigesnio ir greitesnio vaistų išradimo.

Labai tikėtina, kad rytojaus situacija priklausys nuo Europos patentų žinybos galutinio sprendimo DABUS byloje.

Tačiau jau akivaizdu, kad būsime priversti peržiūrėti gana ilgai nejudintus patentų įstatymus ir patentavimo sistemoje rasti vietą išradimams, kuriuos sukūrė AI, tuo pačiu sukurti sistemą, kuri skatintų autorius-fizinius asmenis kurti naujus išradimus bei AI, kuri galėtų sukurti socialiai reikšmingus išradimus.