TRINITI iniciatyva – pirmasis teismo posėdis internetu

Triniti

Lietuvoje paskelbus karantiną, teismuose buvo paraližuotas viešų teismo posėdžių rengimas. Teismo posėdžiai vyksta tik esant neatidėliotinoms aplinkybėms, o tai reiškia, kad visi civiliniai ginčai teismuose sustojo ir teismo posėdžiuose yra nagrinėjami tik būtini veiksmai baudžiamosiose bylose. Tai turi neigiamą įtaką verslui ir dar labiau gilina COVID19 krizės pasekmes. 

Teisės aktuose jau kurį laiką yra numatyta galimybė daryti teismo posėdžius nuotoliniu būdu, naudojantis kameromis, ekranais ir ryšio perdavimo programomis, tačiau tai buvo labiau teorija nei praktika. Pasikeitusios aplinkybės leido teisėjams pradėti taikyti šią galimybę. Tai labai sveikintina iniciatyva – nuotolinis teismo posėdis padės spręsti verslo ginčus ne tik šiuo sudėtingu laikotarpiu, bet ir pagreitins procesus ateityje – šalims ir jų atstovams nebereikės vykti į teismo posėdį teisme.

Advokatų profesinė bendrija TRINITI pradėjo šią iniciatyvą ir bene pirmą kartą Lietuvos teismų praktikoje paskatino teismą naudotis suteikta nuotolinio teismo posėdžio rengimo galimybe. Partneris advokatas Deivis Valiulis, siekdamas kliento interesais kuo greitesnio bylos išnagrinėjimo, Vilniaus miesto apylinkės teismui pateikė prašymą surengti nuotolinį teismo posėdį naudojant elektronines ryšio priemones. Galimai pirmą kartą Lietuvoje toks prašymas buvo patenkintas, tokiu būdu įjungiant žalią šviesą virtualiam teismo posėdžiui. 

Visi 2020 04 15 įvykusio teismo posėdžio dalyviai fiziškai buvo namuose, išskyrus teisėją, o su teismu ir oponentu kontaktavo kompiuterio ir Microsoft Teams programos pagalba.

Vilniaus miesto apylinkės teismas geranoriškai bei itin aktyviai reagavo į advokatų profesinės bendrijos TRINITI prašymą surengti nuotolinį teismo posėdį – posėdžio datą paskyrė nepraėjus daug laiko po prašymo gavimo datos, be to, teismas taip pat pasirūpino techniniais sprendimais, reikalingais tokiam posėdžiui įvykti. 

TRINITI partneris advokatas Deivis Valiulis teigia, kad tokiu būdu, bendradarbiaujant šalims ir teismui galima užtikrinti itin spartų bei efektyvų bylos išnagrinėjimą bei šalių teisių gynybą. Be to, toks bylos nagrinėjimo būdas padeda taupyti tiek proceso dalyvių, tiek kitų byloje apklausiamų asmenų lėšas ir laiką kelionei iki teismo bei atgal, pavyzdžiui šiame posėdyje nuotoliniu būdu dalyvavo ir teismo ekspertė, gyvenanti ne Vilniuje – keliais mygtuko paspaudimais ji sudalyvavo posėdyje net neišėjusi iš savo namų. Mes labai skatiname tokią iniciatyvą, kuri padeda apsaugoti mūsų klientų interesus.