Kaip užtikrinti Jūsų intelektinės nuosavybės apsaugą COVID-19 krizės akivaizdoje?

Triniti

COVID-19 daro milžinišką įtaką pasaulio ir kiekvienos įmonės ekonomikai, kurios pasekmes dar sunku tiksliai nustatyti. Tokiose situacijose dažniausiai yra rūpinamasi degančiais klausimais: darbuotojų saugumu ir gerove, pakankamu pinigų srautu, naujų užsakymu gavimu ir esamų vykdymu, o intelektinės nuosavybės objektų apsauga lieka neprioritetinių darbų sąraše. Tai nėra teisingas požiūris, nes netinkamas įmonės intelektinės nuosavybės objektų administravimas gali lemti dar didesnius įmonės nuostolius. 

Žemiau pateikiame svarbiausius intelektinės nuosavybės apsaugos krizės laikotarpiu momentus:

  • Nepradelskite mokėtinų mokesčių – daugumos intelektinės nuosavybės objektų apsauga priklauso nuo savalaikio mokesčių mokėjimo, todėl negalima pradelsti jų mokėjimo terminų. Didžioji dauguma prekių ženklų ir patentų tarnybų šiuo metu yra pratęsusi mokesčių mokėjimų terminus iki karantino pabaigos. Taip pat dažnu atveju tam tikrus terminus galima ir atsinaujinti, jeigu jie pradelsti dėl svarbių priežasčių. Visgi, nepamirškite mokėti reikalingų mokesčių, neatidėkite jų mokėjimų, nes jų nesumokėjimas gali sąlygoti Jūsų intelektinės nuosavybės objekto apsaugos pabaigą, kas turės negrįžtamą neigiamą įtaką Jūsų įmonei. 
  • Nepradėkite naudoti intelektinės nuosavybės objekto jo tinkamai neapsaugoję. Prekių ženklo, dizaino ar išradimo registracija nėra pigus malonumas, todėl tuo metu, kai įmonėje sunki finansinė padėtis, neretais atvejais nusprendžiama, kad registracija palauks geresnių laikų ir prekių ženklas ar išradimas pradedamas naudoti be apsaugos. Dažnai tai reiškia visišką apsaugos praradimą, nes, pvz. viešai pradėtas naudoti išradimas nebegali būti patentuojamas.
  • Ginkite savo teises. Nepaisant to, kad ginčus nagrinėjančios institucijos šiuo karantino laikotarpiu nerengia viešų posėdžių, jos vistiek dirba ir reaguoja. Todėl kreipkitės į policiją ar teismą nelaukdami karantino pabaigos, jeigu įmonės teisės į intelektinės nuosavybės objektus yra pažeidžiamos. Tai padės greičiau sustabdyti pažeidimą ir minimizuoti galimus nuostolius. 
  • Jei jau taip atsitiko, kad Jūsų įmonė bankrutuoja, nepamirškite, kad intelektinės nuosavybės objektai turi savo vertę, todėl juos reikia tinkamai atspindėti įmonės balanse. Tinkamai įvertinus ir nemokumo procese pardavus šį turtą, gauta suma gali ženkliai prisidėti prie įmonės skolų padengimo. 

Susisiekite su Vilija: vilija.viesunaite@triniti.lt