Ko tikitės iš naujojo Darbo kodekso?

Triniti

Visų pirma tikimės, jog naujasis kodeksas išspręs lokalaus atotrūkio tarp teisinio reguliavimo ir praktikoje dominuojančios verslo vadybos Lietuvoje problemą. Kaip pavyzdžiui, šiuo metu, jei darbuotojas, susitaręs su darbdaviu, į darbą ateina vėliau, o tą laiką atidirba – tai nėra legalu, tačiau praktikoje dažnas reiškinys.

Todėl norėtųsi, kad Lietuvos verslui tiek sprendžiant elementarias kasdienes problemas, tiek siekiant lankstumo, greitesnio persiorientavimo, neteks laviruoti teisiniuose labirintuose, kas vysta dabar, ieškant išeičių, kurios kartais gyvybiškai svarbios siekiant neprarasti konkurencinio pranašumo bei užimamos pozicijos rinkoje.

Taip pat tikimės, kad kodeksas bus adekvatus pasaulinėms tendencijoms, todėl padės verslui konkuruoti globalios rinkos sąlygomis, kaip pvz., žengti koja kojon su pasauliu, kuomet vis dažniau darbas įmonėse organizuojamas projektiniu pagrindu (tarptautinėse kompanijose dažnai ir dirbant nuotoliniu būdu), o mūsų teisinio reguliavimo kontekste tokiai praktikai yra aibė apribojimų. Todėl sprendžiant šias vietos ir tarptautinės rinkos konkurencingumo problemas teigiamą postūmį turėtų duoti lankstesnis darbo grafiko, viršvalandžių reguliavimas, paprastesnis atleidimas iš darbo, liberalesnės projektinio darbo organizavimo sąlygos ir pan.

Žvelgiant iš platesnės perspektyvos taip pat viliamės, kad iš esmės liberalesnės darbo santykių reguliavimo nuostatos paskatins tiek darbuotoją, tiek darbdavį legalizuoti darbo santykius. Dėl tos priežasties mažės ne tik nelegalių darbuotojų, tačiau kartu ir valstybės išmokų, kuriomis išlaikomi bedarbiai, dydis, o viso to pasėkoje ir vieno darbino amžiaus asmens išlaikomų pensininkų skaičius.

Na, ir galiausiai – protingiau bus subalansuota darbdavio ir darbuotojo atsakomybė. Tikime, kad darbuotojo įpareigojimas prisiimti daugiau atsakomybės galiausiai pagerintų ir jo paties darbo rezultatus, dėl kurių visų pirma laimėtų vartotojai.

Iš esmės džiugina, kad „draudimo toną“ šiandien galiojančiame kodekse, atsižvelgiant į teikiamus siūlymus, tikėtina pakeis taisyklių, kuriomis galima vadovautis realioje praktikoje, visuma. O planuojami pokyčiai yra kompleksiniai, atitinkantys ne tik Lietuvos rinkos, bet ir pasaulinės verslo aplinkos tendencijas.