Apsaugoti savo eksportuojamus produktus JAV ir Japonijoje lietuvių verslininkams bus dar paprasčiau

Triniti

Nuo 2015 m. gegužės 13 d. vienos ekonomiškai stipriausių pasaulio valstybių JAV ir Japonija prisijungė prie tarptautinės dizaino registravimo sistemos, kuri leis dar pigiau ir paprasčiau nei iki šiol registruoti prekių dizainą šiose rinkose. Ši naujiena ypač aktuali eksportuojantiems į JAV ir Japoniją, mat tokiu būdu jų verslo apsauga vienose didžiausių pasaulio ekonomikų tampa paprastesnė ir pigesnė, pranešė advokatų kontora TRINITI.

Dizainą apsaugoti galima keliais būdais – teikiant nacionalinę paraišką kiekvienoje valstybėje arba tarptautiniu būdu. Skirtingai nei prekių ženklų sistema, kuri galioja 95 valstybėse, tarptautinė dizaino registracija dar nėra labai paplitusi pasaulyje ir šiuo metu galioja 64 valstybėse. Europos Sąjungoje dizainą taip pat galima registruoti pateikiant vieningą Bendrijos dizaino paraišką.

„Procedūra, registruojant dizainą JAV, iš esmės nesiskiria nuo dizaino registracijos, pavyzdžiui, Rusijos rinkoje. Nepaisant standartizuotos sistemos, vis dėlto tam tikrų specifinių skirtumų gali būti. Pavyzdžiui, JAV gali būti taikomi specifiniai, šiek tiek kitokie nei kitose valstybėse dizaino reikalavimai, tačiau sistema sukurta taip, kad jie netaptų esminiais trukdžiais siekiant sistema pasinaudoti. Tarptautinis dizaino (kaip ir prekės ženklo) registravimas dažniausiai yra operatyvesnis ir kelis kartus pigesnis, todėl šiuo aspektu yra vertinamas kaip patrauklesnė alternatyva verslui. Be to, tokią registraciją lengviau administruoti – visos jurisdikcijos matomos vienoje vietoje, todėl taip sutaupomi pinigai“ – teigė adv. Vilija Viešūnaitė, advokatų kontoros TRINITI partnerė.

Tarptautinio dizaino registravimas JAV arba Japonijos rinkoje sieks apie 2000 Šveicarijos frankų, t.y. apie 1885 EUR, o visas procesas turėtų užtrukti ne ilgiau nei keletą mėnesių. Paraiškos turėtų būti teikiamos Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (angl. WIPO) tarptautiniam biurui. Tačiau pažymėtina, jog Tarptautinis biuras nevertina dizaino naujumo ir atlieka formalų paraiškos įvertinimą. Praktinis dizaino įvertinimas priskiriamas išimtinai Susitariančios šalies nacionalinės įstaigos kompetencijai (pavyzdžiui, JAV patentų biurui).

Priešingai nei dizainą, registruoti prekių ženklus JAV pasinaudojant tarptautinio prekių ženklo registracijos galimybe, buvo galima jau nuo 2003 metų. Šiandien JAV yra registruoti daugiau nei 100 Lietuvos įmonėms priklausančių prekių ženklų, o iš viso iš Lietuvos yra pateikta daugiau kaip 1000 tarptautinių paraiškų prekių ženklams registruoti. Apskritai registruoti prekės ženklą teikiant tarptautinę paraišką šiandien galima 95 valstybėse.

Užregistruotų prekės ženklų, priklausančių Lietuvos bendrovėms, skaičius leidžia pripažinti tarptautinio registravimo sistemos privalumus ir pasiteisinimą. Labai tikėtina, jog naujos ir paprastesnės galimybės tarptautiniam dizaino registravimui JAV ir Japonijoje sulauks atitinkamo šalies verslininkų dėmesio, kurie atsakingiau pažiūrės į savo produktų apsaugą šiose šalyse, kurios vis dažniau tampa Lietuvos eksporto kryptimi.