Startavo Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas e.teismas.lt

Triniti

Nuo 2013 m. liepos 1 d. pradėjo veikti Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas e.teismas.lt, priartindamas Lietuvos teisinę sistemą prie daugelio modernių Europos Sąjungos šalių, kuriose tokia sistema veikia jau daug metų.

Prisijungimas neišeinant iš namų

Šis elektroninių paslaugų portalas leis fiziniams bei juridiniams asmenims bet kuriuo paros metu, neišeinant iš namų:

  • susipažinti su vykstančiais teismo procesais, peržiūrėti bylų informaciją;
  • formuoti ir teikti teismui procesinius dokumentus, pildyti dokumentus pagal parengtas dokumentų formas;
  • gauti pranešimus apie dokumentų priėmimą, rastas klaidas, bylos nagrinėjimą;
  • klausytis teismo posėdžių garso įrašų;
  • mokėti: žyminį mokestį, teismo paskirtas baudas, priteistas bylinėjimosi išlaidas valstybei.

Iki šiol daugelį aukščiau nurodytų veiksmų galima buvo atlikti tik tiesiogiai nuvykus į teismą. Nuo šiol bylų dalyviai ir jų atstovai galės prisijungti prie elektroninės teismų sistemos elektorinių valdžios vartų teikiamomis priemonėmis (naudojant elektroninę bankininkystę, asmens tapatybės kortelę ar elektroninį parašą) arba gavus tiesioginius prisijungimo duomenis iš teismo.

Patogus ir ekonomiškas dokumentų teikimas elektroniniu būdu

E.teismas.lt vartotojai portalo pagalba galės patys pateikti teismui procesinius dokumentus pagal standartinius dokumentų ruošinius, kurių sistemoje yra apie devyniasdešimt. Ruošiniai yra prieinami net ir neprisijungus prie sistemos. Priedus prie dokumentų, užuot siuntus į teismą paštu, pakaks nuskenuoti. Pastebėtina, kad reikalavimo rengti teikiamus dokumentus tik pagal šabloną nėra: proceso dalyviai gali reikiamą dokumentą užpildyti tiesiogiai elektroninėje erdvėje arba išsaugojus kompiuteryje, be to, gali būti teikiami ir ne pagal šablonus parengti dokumentai. Elektroniniu būdu pateiktas dokumentas turės tokią pačią juridinę galią kaip ir asmens pasirašytas ir įprasta tvarka pateiktas dokumentas.

Įvedus nurodytas naujoves bus sumažinamos ne tik dokumentų rengimo, spausdinimo, siuntimo ar vykimo į teismą išlaidos, tačiau bus galima žymiai sutaupyti mokant ketvirtadaliu mažesnį žyminį mokestį.

Pasinaudojus portalo paslaugomis bus galima ne tik teisingai paskaičiuoti žyminį mokestį skaičiuoklės pagalba, bet ir formuoti prašymus dėl atleidimo nuo žyminio mokesčio ar jo atidėjimo, gauti pranešimus apie papildomai mokėtiną žyminio mokesčio dydį, pateikti prašymus dėl žyminio mokesčio grąžinimo.

Proceso dalyviai galės stebėti bylos nagrinėjimo eigą

Prisijungę prie portalo proceso dalyviai ir jų atstovai galės internete stebėti visą bylos nagrinėjimo eigą – nuo dokumentų teismui pateikimo iki teismo sprendimo priėmimo. Apie įvykius byloje portalo vartotojai turės galimybę gauti informaciją elektroniniais laiškais ir žinutėmis mobiliajame telefone. Tai, be abejonės, sutaupys laiko, lėšų ir kartu padės kokybiškai bei operatyviai nagrinėti bylas.

Nors kol kas elektroniniu būdu visos bylos bus vedamos pradedant nuo apygardos teismų, planuojama, kad priėmus atitinkamus įstatymų pakeitimus bei patobulinus organizacines galimybes, tokiu būdu bus tvarkomos visos civilinės ir administracinės bylos. Nepaisant to, kad šiuo būdu bus tvarkomos tik naujai pradėtos bylos, teismui teikti elektroninius dokumentus galima tiek naujoms, tiek jau nagrinėjamoms byloms.